.

poniedziałek, 22 październik 2018 18:35

Wycieczka do Bolestraszyc i Przemyśla

Napisane przez 

 

           Dnia 18.10.2018 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Bolestraszyc i Przemyśla. Uczestniczyły w niej osoby biorące czynny udział w projekcie pod nazwą „Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej”. Zadanie to jest współfinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Województwo Podkarpackie, Powiat Stalowowolski i Gminę Zaleszany.

           Ze Zbydniowa uczestnicy wyjechali ok. 8:00 rano, opóźnieni ponad godzinę przez problemy techniczne z autokarem. Podróż trwała około dwóch godzin i upłynęła w przyjemnej i miłej atmosferze.

Wyjazd stanowił jeden z elementów realizowanego projektu.
W Przemyślu znajdują się tam obiekty o znaczeniu historycznym, które odegrały znaczącą rolę w procesie odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości. Na przełomie 1914 i 1915r. w obleganej kilka miesięcy przez wojska rosyjskie twierdzy Przemyśl przebywał właściciel Zbydniowa – Zbigniew Horodyński, początkowo jako porucznik austriacki. Później wywieziono go na wschód do Samarkandy właśnie za udział w ruchu niepodległościowym podczas I wojny światowej.  

Uczniowie zwiedzili także Arboretum w Bolestraszycach - miejsce pokazujące szczególnie wartość estetyki w otoczeniu. W Bolestraszycach jednoczą się historia i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego pochodzenia i rodzime drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione gatunki roślin. Wizyta w tym swoistym ogrodzie botanicznym miała na celu podniesienie motywacji wśród uczestników projektu na rzecz jego realizacji.

Miejsce to rzeczywiście zachwyciło wszystkich swoim urokiem. Zobaczyli liczne gatunki roślin i zwierząt. Następnie uczestnicy pojechali do Muzeum Twierdzy Przemyśl. Tam odbyli poglądową lekcję historii. Kolejną atrakcją był rynek w Przemyślu, gdzie wielu uczestników wycieczki fotografowało zabytki i siebie na ich tle.

Pod koniec wyjazdu, zmęczeni całym dniem wycieczkowicze udali się do McDonalda, aby się posilić. Droga powrotna upłynęła wesoło. Wycieczka była udana i bardzo ciekawa.

Czytany 1370 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 październik 2018 18:44