.

środa, 17 październik 2018 19:50

"Ratujemy i Uczymy Ratować"

Napisane przez 

 

                Z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca 16 października 2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym - Publicznej Szkole Podstawowej im Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie  podjęta została próba ustanowienia nowego rekordu świata w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

            Zanim przystąpiono do bicia rekordu uczniom klasy 0- IV  przybliżono zasady udzielania pomocy. Praktyka czyni mistrza! Dlatego po krótkim wstępie teoretycznym, uczniowie przeszli do zajęć praktycznych. Następnie młodzi beneficjenci akcji zapoznali się z animowanym filmem instruktażowym  "Doktor Kręciołek". Uczniowie uczyli  się podstawowych czynności ratujących życie ( uciśnięć i wdechów na fantomach - przystępując do reanimacji, umieszczamy nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, a drugiej na grzbiecie pierwszej i splatamy palce. Uciskamy klatkę piersiową do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy do płuc).

Zajęcia te przeprowadził  pan Adam Surma nauczyciel  dyplomowany posiadający kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, przy pomocy Barbary Domin Radnej Gminy Zaleszany i członka OSP Zbydniów.  Dla uczniów klas młodszych były to pierwsze zajęcia w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować". 

            Punktualnie o godzinie 12:00 uczniowie całej szkoły wzięli udział w biciu rekordu w nieprzerwanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. W ciągu pół godziny jednocześnie resuscytowało 211 osób. Do dyspozycji uczestników było 12 fantomów i wykonano 34 020 uciśnięć klatki piersiowej.  W tym roku do resuscytacji włączyli się przedstawiciele Urzędu Gminy Zaleszany, Radni, WORD Tarnobrzeg, Posterunek Policji w Zbydniowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Zbydniowie,  uczniowie szkół z Zaleszan i Zbydniowa wraz z  Rodzicami.

Dzięki takim akcjom i  szkoleniu każdego roku dużej ilości dzieci, uczniowie szkół naszej Gminy Zaleszany znają numery alarmowe obowiązujące w kraju, umieją wezwać służby ratownicze, a niektórzy udzielić pomocy przedmedycznej.

Zasada była prosta -wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, mieć (lub wypożyczyć) fantom i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

            Pozytywnym efektem podejmowanych działań jest to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Tak naprawdę nie chodzi o bicie rekordów, a pokazanie dzieciom jak ważny w życiu jest temat pierwszej pomocy – umiejętność jej udzielania, prosta wiedza - kiedy i w jaki sposób każdy mógłby ją wykorzystać. Pierwsza pomoc to naprawdę proste czystości, które warto sobie co jakiś czas przypominać. Dzięki powyższym zajęciom uczy się ich odpowiedzialności za siebie i innych.

Całe wydarzenie trwało pół godziny.  Akcję nadzorował koordynator  pan Adam Surma, który na zakończenie przekazał  uczniom drobne upominki. Całość została nagrana oraz sfotografowana i wraz ze sprawozdaniem wysłana do WOŚP.

(Fotorelacja z wydarzenia w galerii)

 

Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w tę akcję, 

koordynator Adam Surma, składa  gorące podziękowania.

Czytany 1404 razy Ostatnio zmieniany środa, 17 październik 2018 20:27