.

Horyzont

Napisane przez 

 Stowarzyszenie Przyjaznych "Horyzont" 

 

Stowarzyszenie Przyjaznych Edukacji „Horyzont” z siedzibą w Zbydniowie zostało powołane do życia w roku 2005. Cele jegodziałalności to wspieranie inicjatyw mieszkańców ukierunkowanych na rozwój edukacyjny, gospodarczy i społeczny gminy, bazujących na lokalnych zasobach i atutach, propagujących wewnętrzną integrację środowiska i promujących Gminę Zaleszany na zewnątrz, a w szczególności: podejmowanie i wspieranie inicjatyw oświatowych i edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, promowanie młodych artystów, czy inicjowanie imprez kulturowych, sportowych oraz rekreacyjnych dla mieszkańców gminy. Stowarzyszenie ukierunkowane jest również na propagowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży i osób dorosłych, realizowanie programów o tematyce profilaktycznej, a także podejmowanie innowacyjnych projektów związanych ekologią, kulturoznawstwem, turystyką, informatyką, sportem, językoznawstwem, rozwojem regionu, współpracą międzynarodową gminy.

Początkowo działalność Stowarzyszenia polegała na wspieraniu, pomocy w organizacji i przebiegu
- poprzez wolontariat - działań kulturalnych, edukacyjnych i charytatywnych realizowanych przez instytucje działające na terenie gminy, głównie szkoły. Członkowie Stowarzyszenia to osoby, które ze względów zawodowych lub osobistych są zainteresowane rozwojem edukacyjnym lokalnej społeczności i chętnie włączają się w realizację podejmowanych działań m.in. takich jak:

- wspieranie działalności Gminnego Centrum Informacji, poprzez dyżury w siedzibie GCI, doradztwo zawodowe (współpraca z OPS przy realizacji projektu dotyczącego aktywności zawodowej);

 - współorganizacja corocznego Festiwalu Kultury Gimnazjalnej w Gimnazjum nr 2
w Zbydniowie;

- wspieranie inicjatyw związanych z pobytem grupy młodzieży ukraińskiej na terenie Gminy Zaleszany w październiku 2008 r.;

- wspieranie działalności UKS w Zbydniowie podczas organizacji Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej
- współorganizacja turniejów;

- pomoc w organizacji imprezy środowiskowej związanej z nadaniem imienia Szkole Podstawowej w Zbydniowie  w listopadzie 2008 r.;

- włączanie się w działalność profilaktyczną Szkół Promujących Zdrowie w Majdanie Zbydniowskim i Zbydniowie;

- wspieranie inicjatyw związanych z wydaniem albumu fotograficznego o Gminie Zaleszany realizowanego w ramach projektu „Jest takie miejsce na ziemi, gdzie chleb smakuje najbardziej” w roku 2009.

W roku 2010  Stowarzyszenie realizowało projekt  Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży  „Dobro Kultury 2010”, na realizację którego pozyskano kwotę 10000 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu pn. „Mecenat kulturalny”. Celem zadania była promocja kultury regionalnej poprzez zorganizowanie wymiany młodzieżowej z regionu partnerskiego z Ukrainy (Stanisławów) poprzez cykl wspólnych (polsko-ukraińskich) przedsięwzięć kulturalnych takich jak: Lokalny i Podkarpacki Maraton Kulturalny, Polsko-Ukraiński Przegląd Kultury i Tradycji „Dobra Kultury 2010”, warsztaty kulturalne i wizyty studyjne.

W roku 2012 realizowany był projekt „Lokalny ogródek – miejsce nauki i wypoczynku dla mieszkańców Zbydniowa”, na realizację którego pozyskano dotację w kwocie 6000 zł w konkursie grantowym „Działaj lokalnie” w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny SMK. W rezultacie podjętych działań został zagospodarowany plac przy PG nr 2 w Zbydniowie i powstało miejsce wypoczynku, relaksu i rekreacji dla mieszkańców miejscowości, posiadające dodatkowo walor edukacyjny (ciekawe okazy roślinności niewystępujące już powszechnie w ogrodach – skatalogowane i opisane).

 

W poprzednim roku 2013 w ramach działalności stowarzyszenia zrealizowane zostało zadanie mające na celu wsparcie dzieci i młodzież w obszarze zagospodarowania czasu wolnego ze szczególnym uwzględnieniem elementów szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień. Projekt „Wyprawy odkrywców – poszukiwanie skarbów gminy Zaleszany” oparty jest o questing (Valley Quest), czyli metodę odkrywania wielorakiego (m.in. topograficznego, historycznego czy przyrodniczego)  bogactwa „małej Ojczyzny”, polegającą na tworzeniu nieoznakowanych szlaków (questów), którymi można wędrować, odgadując kolejne zagadki związane z okolicą. W ramach zadania przeprowadzone zostaną m.in. warsztaty dla liderów działań turystycznych i krajoznawczych (nauczycieli, regionalistów, krajoznawców, przewodników itp.) z terenu gminy Zaleszany. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z metodą Valley Quest, która stanowi wciągającą i nowatorską formę turystyki kulturowej w terenie, a dzięki projektowi ma szansę stać się powszechną poznawczą formą aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych – mieszkańców gminy Zaleszany. 

W roku 2013 zakończono realizację projektu pt. Wiosna i jesień wspólna pora roku.. w Gminie Zaleszany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013 wspieranego  przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a skierowany do mieszkańców czterech miejscowości: Kotowa Wola, Zbydniów, Majdan Zbydniowski  i Dzierdziówka. Rozpoczął się 1 lipca 2013 r., a zakończył się 14 grudnia 2013 r. Projekt poprzez działalność edukacyjno-kulturalną zakładał aktywizację osób starszych oraz budowanie i utrwalanie więzi międzypokoleniowej, bowiem jego uczestnikami byli seniorzy oraz dzieci i młodzież. Jego celem było uświadomienie lokalnej społeczności, jak wiele łączy te dwa pokolenia, a podejmowane działania mają tę więź zacieśniać. Warto nadmienić, że do chwili obecnej nie były realizowane na ternie ww. sołectw żadne skoordynowane i planowane działania, które integrowałyby we wspólnych działaniach te dwie grupy wiekowe, zwłaszcza takie, które aktywizowały grupę „seniorów”. Koła gospodyń wiejskich -  niegdyś wspierające ludzi starszych i angażujące je w życie społeczne – obecnie na obszarze tym nie funkcjonują. Projekt stanowił alternatywną do potrzeb odpowiedź na problem osamotnienia i bierności w życiu społecznym tej grupy wiekowej mieszkańców.

Dzięki pozyskanym funduszom stowarzyszenie mogło zaproponować mieszkańcom gminy ciekawą ofertę bezpłatnych zajęć popołudniowych, dwie wycieczki krajoznawcze oraz akcje społeczne aktywizujące osoby starsze i samotne. W projekcie uczestniczyło ponad 80 osób. Dodatkowo z warsztatów korzystała duża grupa ludzi w wieku pomiędzy 16 a 60 rokiem życia. W ramach projektu organizowane były cotygodniowe bezpłatne zajęcia rękodzielnictwa artystycznego prowadzone przez specjalistów. Uczestnicy projektu poznali cztery rodzaje technik artystyczno-plastycznych: decoupage, scrapbooking, wyroby z masy solnej oraz orgiami połączone z bibułkarstwem.

Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej w Kotowej Woli, Publicznym Gimnazjum nr 2 w Zbydniowie i w domach ludowych w Majdanie Zbydniowskim i Dzierdziówce. W ramach projektu odbyły się dwie bezpłatne jednodniowe wycieczki do Zamościa i Krakowa. Uczestnicy wycieczki do Krakowa odbyli spacer uliczkami starego grodu zwiedzając m. in. Sukiennice, Kościół Mariacki, Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, obejrzeli otwarcie ołtarza Witta Stwosza oraz wysłuchali bicie zegara akademickiego, z widowiskowo pokazującymi się 6 figurami znanych osobistości. Następnie zwiedzili Wawel i krypty królów Polski oraz dotknęli serca dzwonu Zygmunta w Katedrze Wawelskiej. W Zamościu uczestnicy wycieczki zwiedzili  unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta, które bywa zwane "Perłą Renesansu” a w nim Muzeum Zamojskiego, Ratusz, miejsce życia Grzegorza Turnaua oraz fortyfikacje z I wojny światowej. W drodze powrotnej zwiedzono zamojskie ZOO, zwiedzono muzeum przyrodniczo- etnograficzne – Zagroda Guciów oraz odbyli spacer po Zwierzyńcu. W każdej z wycieczek wzięło udział ponad 90 uczestników.

Ponadto  w ramach projektu, jesienną porą, zasadzono na terenie czterech miejscowości ponad 200 sztuk drzewek. Odbyła się lekcja ekologiczna „Stop dzikim wysypiskom śmieci”, przeprowadzona przez pracownika Urzędu Gminy Zaleszany. W ramach projektu przeprowadzono dwie prelekcje nt. ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania się a na wiosnę planuje się oznakować wybrane miejsca w gminie tabliczkami „Szanuj przyrodę! – Nie śmieć!”. Akcje ekologiczne w każdej z czterech miejscowości zakończyły się ogniskami z pieczeniem kiełbasek.

Niezwykle ciekawe okazały się kilkugodzinne warsztaty kulinarne „Gotowanie na śniadanie” przygotowane przez kucharzy regionalnych - państwa Agnieszkę i Stanisława Smaliszów, przeprowadzone w każdej z czterech miejscowości oddzielnie. Kucharze regionalni nauczyli uczestników jak upiec dobry chleb, kiełbasę pysznicką, rogale z czekoladą oraz ugotować dwa mięsne dania obiadowe – tajemnicze jeżyki i roladę z kurczaka.

Wszystkie ozdoby oraz wyroby rękodzielnicze, które powstały w ramach zajęć artystycznych zostały zaprezentowane w formie wystawy podczas uroczystego podsumowania projektu, które odbyło się dnia 14 grudnia 2013 r. w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Zbydniowie. Szyszkowe choinki, bańki i świąteczne kartki to tylko niektóre ozdoby świąteczne jakie wykonali mieszkańcy czterech sołectw w ostatnim czasie w ramach projektu „Wiosna i jesień wspólną porą roku". Obok prezentacji prac organizatorzy zorganizowali wieczór kolęd, w wykonaniu zespołu „Malwa” z Turbi oraz degustację 12 potraw wigilijnych przygotowanych pod czujnym okiem państwa Smaliszów. Uroczystość  ubarwił również występ uczniów gimnazjum w Zbydniowie, którzy pod okiem księdza proboszcza przygotowali akademię bożonarodzeniową. Można było również zakupić ozdoby świąteczne wykonane przez nauczycieli i dzieci szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczestnicy otrzymali na zakończenie drobne upominki oraz osobiście wykonane prace. Tak bogato zastawiony stół wigilijny nie miałby miejsca gdyby nie wsparcie ze strony Urzędu Gminy Zaleszany, który dofinansował realizację zadania pt. Spotkanie wigilijne sposobem na integrację międzypokoleniową

 

Wszystkie podejmowane działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gminy Zaleszany. Zdjęcia z realizowanych zadań można obejrzeć na stronie projektu www.jesieniwiosna.blogspot.com

 


 

Czytany 2873 razy
Więcej w tej kategorii: « Nasze sukcesy Kadra »

Kalendarz

wrzesień 2018
npwścps
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
październik 2018
npwścps
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Wczoraj52
Ten tydzień435
Ten miesiąc1414
Razem95638

Currently are 11 guests and no members online

Poczta