.

czwartek, 27 grudzień 2018 22:40

"Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej"

Napisane przez 

Filmowa relacja z realizacji projektu:

Film pt. "Tutaj": https://www.youtube.com/watch?v=799qFv7olOc

100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najważniejsze wydarzenie 2018 roku. Stowarzyszenie Dar Serca działające przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zbydniowie opracowało i zrealizowało międzypokoleniowy projekt „Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej”. Zadanie współfinansowane było ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Województwo Podkarpackie, Powiat Stalowowolski i Gminę Zaleszany.

 Celem tej inicjatywy było pielęgnowanie tożsamości narodowej i patriotycznej przez mieszkańców Zbydniowa. Do pracy włączyli się niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły. Jedni wykonywali prace porządkowo-dekoracyjne, drudzy dokonywali nasadzeń zieleni a pozostali brali udział w konkursach związanych z tym przedsięwzięciem.

W ramach projektu zostały odnowione trzy miejsca pamięci na terenie Zbydniowa.
Na wpisanym do rejestru zabytków cmentarzu z okresu I wojny światowej, potocznie nazywanym przez „Glijonkami” przeprowadziliśmy prace porządkowe, posadziliśmy 40 tui karłowych oraz juk. Ponadto zamontowaliśmy, przy drodze krajowej, tablicę informacyjną o znajdującym się nieopodal cmentarzu.

Drugim odnowionym miejscem był „Krzyż Powstańców Styczniowych”, znajdujący się między Zbydniowem i Karczmiskami. Wykonano całkowitą renowację krzyża, zamontowano słupki metalowe wraz z ozdobnymi łańcuchami oraz posadzono kilka krzewów. Również w tym miejscu zamontowana została tablica informacyjna.

Ostatnim z miejsc pamięci, przy którym pracowaliśmy, była Górka Jana, upamiętniająca ofiary  II wojny światowej.  Wykonaliśmy trudne prace porządkowe, odsłoniliśmy zarośnięty chodnik, odremontowaliśmy i pomalowaliśmy tablicę informacyjną, posadziliśmy kilkanaście tui karłowatych. We wszystkich tych pracach pomagali nam mieszkańcy Zbydniowa.
11 listopada zorganizowaliśmy wieczornicę z przemarszem do odnowionych miejsc pamięci.

Wzięliśmy również udział w warsztatach w szkółce krzewów i roślin, byliśmy
na wycieczce w Arboretum w Bolestraszycach.
Ponadto uczniowie zwiedzili muzeum twierdzy Przemyśl, w której był więziony członek Rodziny Horodyńskich- patrona naszej szkoły, za udział w ruchu niepodległościowym podczas I wojny światowej.

W ramach tego projektu uczestniczyliśmy w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości dla lokalnej społeczności związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Akademia rocznicowa odbyła się również w naszej szkole.

Przeprowadziliśmy konkursy: plastyczny dla dzieci młodszych  oraz literacki dla starszych – obydwa o tematyce patriotyczno--regionalnej. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Z materiałów konkursowych został wykonany przez nas folder pamiątkowy, trafił do mieszkańców Zbydniowa i Dzierdziówki. Ponadto prace plastyczne zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.

14 grudnia 2018 r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie uroczystość podsumowania projektu ”Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej”. Podczas spotkania zostały przypomniane działania, które podjęto w ramach jego realizacji. Najbardziej widocznym rezultatem pracy uczestników projektu jest poprawa estetyki trzech miejsc, upamiętniających wydarzenia niepodległościowe na terenie Zbydniowa. Cel ten służył dobru wspólnemu, którym jest pielęgnowanie tożsamości narodowej i patriotycznej wśród mieszkańców naszej społeczności, kształtowaniu postaw patriotycznych, przywiązania do wartości narodowych oraz dbałość o miejsca pamięci narodowej.

 

Koordynatorzy projektu:

Danuta Marut-Krajanowska

Anna Cisowska

Jerzy Krajanowski

 

 

 

 

 

 

Czytany 447 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2019 19:37