.

poniedziałek, 10 grudzień 2018 00:11

Rocznica pacyfikacji w kopalni Wujek

Napisane przez 

 

8 grudnia w kościele parafialnym w Zaleszanach odbyła się Msza św. w intencji górników, zabitych w Kopalni "Wujek", po wprowadzeniu stanu wojennego. Na cmentarzu parafialnym przed dwoma laty stanął pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenie.

16 grudnia minie 37 lat od tamtych dramatycznych wydarzeń w 1981roku. Siły ZOMO, wspierane przez wojsko, wdarły się na teren Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek". Od kul milicji zginęło 9 górników, którzy stanęli w obronie wolności i solidarności, strajkując przeciw decyzjom władz PRL.

Wśród poległych górników był Zbigniew Wilk, pochodzący z Dzierdziówki. Urodził się 22 lipca 1951 r. w Dzierdziówce, ochrzczony został w kościele parafialnym w Zaleszanach. W wieku czternastu lat wyjechał na Śląsk, pracował w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek", najpierw jako uczeń Technikum Górniczego w Katowicach i piłkarz Klubu Sportowego "Rozwój". Później był pracownikiem kopalni, aż do tragicznej śmierci 16 grudnia 1981 roku. Miał wtedy trzydzieści lat. Osierocił dwójkę małych dzieci.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie pod pomnikiem pomordowanych górników odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła orkiestra dęta odegraniem Hymnu Państwowego, następnie odmówiono modlitwę, którą poprowadził ks. Zygmunt Wandas. W dalszej części odczytany został Apel Poległych i nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem ku czci górników poległych w Kopalni "Wujek".

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie, uczniowie i nauczyciele.

Czytany 607 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 grudzień 2018 12:22