.

wtorek, 04 grudzień 2018 21:29

Wycieczka

Napisane przez 

3 grudnia 2018 r.  uczniowie klasy III gimnazjum i VIII Szkoły Podstawowej w Zbydniowie udali się na wycieczkę autokarową do Portu Lotniczego w Jasionce oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego nr 112 w Rzeszowie. Celem wycieczki było poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lotnisku, obserwacja odprawy bagażu i pobrania kart pokładowych oraz kontroli bezpieczeństwa. Przed wejściem na lotnisko czekała na nas przewodniczka, pani Alicja, która oprowadziła nas po porcie lotniczym i  wprowadziła nas do specjalnych pomieszczeń. Mieliśmy  okazję zobaczyć m.in. gablotę z nielegalnymi towarami, które zostały zatrzymane pasażerom. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak odprawia się osoby niepełnosprawne oraz jak transportuje się zwierzęta. Następnie stewardessa Alicja powiedziała nam, jak zachować się w przypadku zaginięcia bagażu.

Kolejnym etapem wycieczki było przejście na teren lotniska przez punkt kontroli bezpieczeństwa z wszystkimi procedurami obowiązującymi pasażerów podczas podróży. Udaliśmy się na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć całą masę pojazdów i sprzętów służących do dbania o bezpieczeństwo pasa startowego. Weszliśmy do pomieszczeń, do których zwykli pasażerowie nie mają wstępu. Pomimo tego, że nie udało nam się zaobserwować startu ani lądowania samolotu kursowego, zobaczyliśmy trochę mniejszy samolot typu SAAB używany do przewozów cargo. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy była wieża kontroli lotów. Ostatnia atrakcja to wizyta w Lotniskowej Straży Pożarnej, gdzie podziwialiśmy nowoczesne i świetnie wyposażone wozy gaśnicze i mieliśmy okazję porozmawiać z  pracownikami o zakresie ich obowiązków.

Dzięki wizycie w Porcie Lotniczym dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie i bezproblemowo podróżować oraz poznaliśmy pracę służb lotniskowych „od kuchni”. Dziękujemy wszystkim pracownikom Portu za odkrycie ciekawych i nowych dla nas arkanów swojej pracy.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego, odbyliśmy zajęcia z zasad funkcjonowania numeru alarmowego 112, które zorganizowała i prowadziła pani kierownik działu. Młodzież poznała sytuacje, w których należy lub nie powinno się dzwonić pod numer alarmowy 112. Uczniowie nauczyli się też prawidłowej rozmowy z operatorem numeru alarmowego.

Wiedza i umiejętności, jakie dzieci zdobyły podczas zajęć, pozwolą im w przyszłości właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia. Każdy uczestnik wycieczki spotkań dostał pamiątkę gadżety z  numerem alarmowym 112, latarkę oraz opaskę odblaskową. W porcie lotniczym dostaliśmy drobne upominki w postaci breloczków.

Na koniec wycieczki udaliśmy się do Galerii Millenium Hal w Rzeszowie. Tam najedliśmy się do syta, zrobiliśmy mikołajkowe zakupy i ruszyliśmy w podróż powrotną do Zbydniowa.

Podróż ta zapewne wzbogaciła wszystkich uczestników w niezbędną wiedzę i niesamowite wspomnienia!

Organizator wycieczki

Adam Surma

Czytany 1023 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 grudzień 2018 21:36