.

czwartek, 15 listopad 2018 21:03

Ważne rocznice

Napisane przez 

 

                                                                                                             

            „Przeszłość to jest dziś,

             tylko cokolwiek dalej”

            C. K. Norwid

           

Na ten dzień czekaliśmy od początku roku 2018, roku, w którym 11 listopada od odzyskania niepodległości w 1918 r. przez naszą Ojczyznę minąć miało 100 lat, wiek cały… I oto nadszedł – dzień radości, dzień pamięci, dzień podziękowań dla tych, co życie za wolną Polskę oddali. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w szkolnym kalendarzu przypadły na piątek 9 listopada i zbiegły się czasowo z 10. rocznicą nadania naszej szkole imienia Rodziny Horodyńskich. Długo i rzetelnie przygotowywaliśmy się, żeby uczcić te dwie wspaniałe rocznice godnie: bogata dekoracja, liczne próby patriotycznej akademii, wiersze, śpiew, kwiaty, flagi, zaproszenia, ogólne poruszenie, zaangażowanie i przeżywanie, bo przecież wszystko musiało być dopracowane. I udało się wspaniale! – wszyscy odświętnie ubrani uroczystości rocznicowe rozpoczęliśmy od porannej mszy świętej, potem z zainteresowaniem obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny, a punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Goście dopisali i docenili trud włożony zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, w oprawę artystyczną tego ważnego dnia. Był to dla nas wszystkich czas jeszcze pełniejszego patriotycznego jednoczenia się i współprzeżywania. Emocje były tym większe, że w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele patrona naszej szkoły: Pani Teresa Ledóchowska-Horodyńska oraz Olga Horodyńska-Garstecka i jej syn Dominik.

Oczywiście w niedzielę 11 listopada z pełnym zaangażowaniem włączyliśmy się w środowiskowe obchody 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – zaprezentowaliśmy mieszkańcom Zbydniowa i Dzierdziówki część artystyczną połączoną z podsumowaniem realizowanego w szkole od września projektu „Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej” oraz wieczornym przemarszem z pochodniami do lokalnych miejsc pamięci, które zostały przez nas odrestaurowane i obsadzone zielenią w ramach projektu.Zadanie „Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej” współfinansowane jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Województwo Podkarpackie, Powiat Stalowowolski i Gminę Zaleszany.

Czytany 1293 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 listopad 2018 13:56
Więcej w tej kategorii: « Wystawa Bijemy rekord... »