.

środa, 10 październik 2018 20:32

"Po polsku o historii"

Napisane przez 

 

9 października odbyły się w naszej szkole eliminacje do wojewódzkiego finału VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI  oraz klasy VII-VIII oraz III gimnazjum, w sumie 24 uczestników. Zdrowa rywalizacja pomiędzy uczniami to doskonały sposób na uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Mamy nadzieję, że szkolni mistrzowie zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego.

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację „Zawsze Warto” we współpracy merytorycznej ze Stowarzyszeniem Polonistów w Krakowie.

Celem projektu-konkursu jest wspieranie nauczycieli i uczniów w ich edukacyjnych potyczkach językowych połączonych z przypomnieniem podstawowej wiedzy z zakresu współczesnej historii Polski (od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918).

Dyktando przeprowadzane jest w dwóch etapach. Pierwszy etap uczniowie piszą w swoich szkołach a oceniają szkolne komisje na podstawie precyzyjnych kryteriów przygotowanych przez organizatorów. Na podstawie wyników wszystkich komisji szkolnych, komisja wojewódzka, wyłaniana corocznie przez Organizatora dopuszcza do etapu wojewódzkiego po 60 uczniów z każdego poziomu edukacji, kierując się kryterium wyników.
Tak wybrani finaliści biorą udział w etapie wojewódzkim dyktanda, po którym Komisja wyłania w każdej grupie wiekowej 20 laureatów.

Wszyscy laureaci Dyktanda spotykają się na uroczystej Gali, gdzie wręczane są nagrody i wyróżnienia.

Teksty dyktanda przygotowywane są przez Stowarzyszenie Polonistów w konsultacji z historykiem. W roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości Dyktando odbyło się w 6 województwach Polski południowej oraz szkołach polskich za granicą.

 

Czytany 1671 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 październik 2018 20:37