.

niedziela, 06 maj 2018 22:15

Dzień Zdrowia

Napisane przez 

 

 

Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole tegoroczny Dzień Zdrowia połączony z obchodami Dnia Ziemi.  Każdy z nas chciałby być zdrowy, sprawny, chciałby żyć jak najdłużej w jak najlepszej  formie. Dlatego warto wiedzieć (nieustannie przypominać)  od czego zależy nasze zdrowie i co zrobić, aby je zachować.
      
Według ogólnie zaakceptowanej koncepcji  stan zdrowia zależy
od 4 czynników:

- 10% opieka zdrowotna - nie narzekajmy na stan służby zdrowia, ponieważ
od jej struktury, organizacji, funkcjonowania, dostępności czy jakości świadczeń medycznych w najmniejszym stopniu  zależy nasze zdrowie.

-16% czynniki genetyczne, na nie niestety nie mamy wpływu.

- 21% środowisko fizyczne, to już sporo,  warto więc zatroszczyć się przede wszystkim o czyste powietrze i wodę oraz zdrową i bezpieczną szkołę.  Degradacja środowiska naturalnego, promieniowanie jonizujące, hałas, szkodliwe substancje chemiczne oraz czynniki biologiczne to główne czynniki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

- 53% styl życia, wniosek prosty, to od nas samych zależy czy będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Co kryje się pod hasłem styl życia? Aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek – nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne, uzależnienia od komputera, telewizji.       

Celem naszej imprezy, było promowanie zdrowego stylu życia.W imprezie brali  udział uczniowie kl. VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Odpowiednio wcześniej klasy losowały tematy, które miały przedstawić w formie plastycznej oraz przygotować informacje
na dany temat.                                                                                                     

 

Tematy brzmiały:

 I - Zdrowe jedzenie – mądre myślenie (promujemy zdrowe odżywianie)

II - W zdrowym ciele zdrowy duch – popieramy każdy ruch (promujemy aktywność fizyczną)

II - Śmieci mniej – Ziemi lżej (promujemy zmniejszenie produkowanych śmieci, segregację   i recykling )

IV - Higiena to ważna sprawa - dobrego zdrowia to podstawa (promujemy higienę osobistą  i otoczenia).

Przygotowane plakaty zostały wywieszone na korytarzu szkolnym.Oprócz tego każda z klas przygotowała ,,Bufet zdrowia”- wegetariańskie przekąski, owoce, warzywa z  uwzględnieniem walorów odżywczych,  estetyki przyrządzania i podawania.

Podczas wspólnej zabawy rozstrzygnięty został XIV Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowym Stylu Życia, który pisali uczniowie  kl. VII SP i II gimnazjum. Okazało się, że najwięcej na temat zdrowia  wiedzą: Dominika Kwitkowska i Bartłomiej Galek z kl. VII, oboje otrzymali dyplomy za zajęcie I miejsca i nagrody książkowe. Gratulujemy!                        

W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek o tematyce zdrowotnej,  zabrać ulotkę o zdrowiu, opracowaną przez uczennice kl. II  w ramach realizacji projektu edukacyjnego z biologii. 

Oczywiście wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, więc po części artystycznej i konsumpcji zdrowego jedzenia przenieśliśmy się na boisko szkolne, gdzie w różnej formie promowaliśmy aktywność  fizyczną  na świeżym powietrzu.  Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili, a najważniejsze uświadomili sobie, że trzeba dbać o zdrowie!!!                              

  

                      

Czytany 2898 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 maj 2018 22:24
Więcej w tej kategorii: « TIK Wycieczka »