.

niedziela, 25 luty 2018 22:08

Nietypowe lekcje w gimnazjum

Napisane przez 

 

Mówi się, że jest czas na naukę i czas na zabawę, jednak warto sprawić, aby uczenie się było frajdą, a uczniowie chętnie przychodzili do szkoły. Okazuje się, że telefon służy nie tylko do grania w gry i sprawdzania Facebooka, ale może być narzędziem, które uatrakcyjni lekcję. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość przekonać się o tym w miniony piątek podczas lekcji historii.

Kahoot! to bezpłatna platforma do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów. W zaledwie kilka minut można stworzyć narzędzie dydaktyczne, które odmieni każdą lekcję. Program generuje kod, dzięki któremu uczniowie na swoich urządzeniach (komputer, tablet, telefon) udzielają odpowiedzi wybierając odpowiedni kolor. Program podsumowuje każde pytanie ujawniając, ile było poprawnych, a ile błędnych odpowiedzi.

Można szybko sprawdzić wiedzę uczniów, dając im do ręki ulubione narzędzie: smartfon lub inne urządzenie z dostępem do Internetu. Tradycyjna metoda kartkówki może być zastąpiona pracą na platformie Kahoot! Jest to nowoczesne, a do tego bezpłatne narzędzie, które umożliwi szybkie sprawdzenie wiedzy uczniów w nowoczesnej formie i daje wyniki natychmiastowo. W ten sposób możemy przygotować powtórki materiału, robić kartkówki lub najzwyczajniej w świecie wprowadzać nowy temat w zależności od lekcji. Nie ulega wątpliwości, iż napracować musi się przede wszystkim nauczyciel, bo "gry" trzeba przygotować. Jednakże entuzjazm uczniów, możliwość tłumaczenia na bieżąco wątpliwości, zdrowa rywalizacja w nowym trybie "team" jest bezcenna.

Nasi uczniowie bawili się świetnie podczas rozwiązywania quizów powtórkowych, byli zainteresowani lekcją, uczyli się poprzez działanie i przede wszystkim czerpali z niej przyjemność. O atrakcyjności tej formy nauki świadczą wypowiedzi samych zainteresowanych:

- „Taka forma zajęć jest bardzo atrakcyjna  dla uczniów. Można przy tym bardzo dobrze się bawić oraz ćwiczyć wiedzę z różnych przedmiotów. Chcę, aby było więcej takich zajęć”

- „Takie zajęcia podobają mi się, ponieważ uczą rywalizacji. Można świetnie się bawić, ucząc się.”

- „Uważam, że tego typu zajęcia uczą nas współpracy oraz działania w grupie. Możemy również w łatwy sposób utrwalać swoją wiedzę”.

 

Czytany 3401 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2018 21:18
Więcej w tej kategorii: « Wystawa w szkole Sport »