.

wtorek, 14 listopad 2017 19:57

Święto Niepodległości

Napisane przez 

 

11 listopada 1918 r. to odzyskania przez Polskę niepodległości. W przyszłym roku  minie równo sto lat od momentu, w którym nasza Ojczyzna stała się wolna po latach zaborów. W związku z tak ważną rocznicą Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska -zapowiedziała, że obecny rok szkolny 2017/2018  będzie ”Rokiem dla Niepodległej”.

Przez 123 lata Polacy żyli w niewoli, ale nigdy nie pogodzili się z utratą Ojczyzny. Polska nadal istniała w ich sercach. Okres zaborów był dla wszystkich prawdziwą lekcją patriotyzmu. W tym czasie nieodłącznym towarzyszem ich walki była muzyka. Jednoczyła Polaków i wzmagała chęć walki zbrojnej o niepodległość. Nasz tradycja to nie tylko twórczość wielkich i sławnych kompozytorów. To również pieśni patriotyczne i narodowe. Były często proste, ale wzruszały, pocieszały i dawały nadzieję, że „ta co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi”. Powinni je znać i śpiewać wszyscy Polacy, bez względu na wiek, wykształcenie i pozycję społeczną.

Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy 10 listopada uczniowie klasy III gimnazjum  z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbydniowie przygotowali wzruszający koncert pt. „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”. Akademię rozpoczęło uroczyste wprowadzenie sztandaru, uczniowie odśpiewali także hymn narodowy. Pięknie wyrecytowane wiersze i zaśpiewane pieśni zachęcały do zadumy nad losem Polski.

Czytany 2902 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 listopad 2017 07:19
Więcej w tej kategorii: « Sport Kurier Szkolny »