.

czwartek, 28 wrzesień 2017 08:51

Profilaktyka

Napisane przez 

                          

Oryginalnym pomysłem na podniesienie poziomu szeroko rozumianego bezpieczeństwa na rzecz młodych mieszkańców Gminy Zaleszany może pochwalić się lokalny samorząd. Na realizację projektu pn. „Bezpieczna młodość w Gminie Zaleszany” otrzymał on dotację w wysokości blisko 15 tyś. PLN. Środki na inicjatywę profilaktyczną zostały przyznane z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016
i 2017” koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

             Projekt potrwa od września do grudnia 2017 r. Gmina Zaleszany za swój pomysł profilaktyczny została rekomendowana przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie do finansowania w/w inicjatywy przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działania projektowe będą prowadzone na rzecz młodzieży z klas VII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjalnych uczących się w szkołach w Turbi, Zbydniowie oraz Zaleszanach.  Łącznie bezpośrednio w projekt zostanie zaangażowanych min. 60-ciu uczniów, zaś pośrednim wsparciem projektowym objęta zostanie cała społeczność uczniowska w/w zespołów oraz rodzice.

            Profilaktyka oddziaływań dokonywać się będzie w projekcie za pomocą innowacyjnych oraz tradycyjnych form i przedsięwzięć. Debaty Oxfordzie to innowacja edukacyjna na rzecz młodzieży polegająca na kształtowaniu umiejętności dyskusji oraz obronie swych argumentów. Młodzież w ramach projektu przejdzie przez cykl szkoleń, w których przy pomocy doświadczonego trenera podniesie kompetencje społeczne w zakresie debatowania. Po szkoleniu odbędą się eliminacje szkolne drużyn, które wyłonią zwycięskie zespoły uczniów, a te z kolei staną w szranki podczas Gminnych Debat Oxfordzkich. Dla zwycięzców czekają nagrody, zaś tematami przewodnimi w debatach będą zagadnienia związane z bezpieczeństwem osób młodych w Gminie Zaleszany.

            Projekt ten również zawiera element kształcenia młodych, nieformalnych liderów. Rolą takich uczniów, po uprzednim przeszkoleniu, będzie praca w grupach rówieśniczych na zasadach pozytywnego oddziaływania w kontekście szeroko rozumianej profilaktyki. Profilaktyka ta dotyczyć będzie bezpieczeństwa rozumianego jako wolność od używek, dopalaczy, narkotyków, alkoholu i papierosów.

            W projekcie tym nie zabraknie zabawy w teatr profilaktyczny. Autorskie scenariusze dram teatralnych o zabarwieniu profilaktycznym zostaną zaprezentowane podczas tzw. Festiwalu Bezpiecznej Młodości, gdzie na zwycięzców będą czekać atrakcyjne nagrody.

            Poszukiwanie coraz to nowych form i sposobów oddziaływania na środowiska młodych w kontekście bezpieczeństwa oraz profilaktyki uzależnień jest wyzwaniem nie tylko dla środowisk szkolnych, ale również i samorządowych. Inicjatywa ta jest tego wyraźnym przykładem. Czy nastąpi wymierna poprawa i wzrost poziomu bezpieczeństwa wśród młodzieży z terenu Gminy Zaleszany realizatorzy tej inicjatywy odpowiedzą  na to pytanie poprzez przeprowadzone badania ewaluacyjne. Już dziś wiadomo, że poczucie bezpieczeństwa jest gwarantem prawidłowego rozwoju osobowości u dzieci i młodzieży. Warto o nie zadbać we wszelki, możliwy sposób. Inicjatywa jest dowodem o troskę lokalnego samorządu gminnego w obszarze wzrostu poczucia bezpieczeństwa na terenie Gminy Zaleszany.

Katarzyna Sabat – koordynator projektu

Czytany 3129 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 wrzesień 2017 10:32
Więcej w tej kategorii: « Spotkanie z Rodzicami Alarm »