.

wtorek, 06 czerwiec 2017 06:03

XVIII Wielkie Dyktando o Pióro Wójta Gminy Zaleszany

Napisane przez 

 

 „Jakie rozkosze, jakie rozkosze!

Umieć wypisać słowo po słowie,

Co marzę w myślach, co w sercu noszę,

Karta zrozumie, pióro wypowie.”

                            Władysław Syrokomla

                                   

Owszem – pisać poprawnie w swoim ojczystym języku wypada, ba – nawet należy, prawda to oczywista! Ale jest też druga strona medalu – nasza polszczyzna do łatwych z pewnością nie należy… Piętrzy przed nami liczne zasadzki ortograficzne, wymusza znajomość tyluż zasad co wyjątków od nich. Krótko mówiąc – jest wymagająca, bo żeby „pióro mogło wypowiedzieć”, co pomyśli głowa, musi też zadbać o poprawność ortograficzną zapisu.

W dobie wszechobecnej komputeryzacji ortografia wydaje się być czymś niemalże przestarzałym, niepotrzebnie komplikującym życie, a nawet zbędnym. Ale czy nie może być też powodem do dumy? Przecież język – i mówiony, i pisany – jest jednym z elementów tożsamości narodowej, naszym dziedzictwem, którego powinniśmy być świadomi, szanować je, a co za tym idzie –  mówić i pisać poprawnie. Na szczęście w odczuciu społecznym błąd ortograficzny traktowany jest nadal jako oznaka braku elementarnej kultury, gorzej niż pomyłka w mnożeniu czy pomieszanie ważnych nazwisk lub dat historycznych. Na szczęście też –– pisanie z błędami ciągle zawstydza.

Żeby udowodnić innym i samym sobie, że gimnazjalista potrafi!… pisać ortograficznie poprawnie, nasi uczniowie zmierzyli się z „bykami ortograficznymi” w XVIII już Wielkim Dyktandzie „O Pióro Wójta Gminy Zaleszany”, którego organizacja jest tradycją Publicznego Gimnazjum nr 2 w Zbydniowie. Dnia 24 maja w szranki stanęli uczniowie
z gimnazjów w Zaleszanach, Turbi i Zbydniowie. Nie było łatwo – tekst przygotowany przez nauczycielkę  j. polskiego
p. Annę Cisowską aż roił się od ortograficznych i interpunkcyjnych zasadzek. No, ale przecież prawdziwą satysfakcję daje tylko owoc tego, co wymaga nakładu wytężonej pracy – w tym wypadku rozległej wiedzy ortograficznej!

Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac wyłoniła laureatów. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie
z gimnazjum w Turbi.

Laureaci XVII Wielkiego Dyktanda „O Pióro Wójta Gminy Zaleszany”

 

I miejsce  

 

 Konrad Stecko – PG3 Turbia

II miejsce

 

Weronika Latawiec - PG3 Turbia

III miejsce

 

Kamila Ziara - PG3 Turbia

 


Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom – przede wszystkim za poważne podejście do tematu ortografii i odwagę godną toreadora!

Czytany 2531 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 czerwiec 2017 06:08
Więcej w tej kategorii: « Dzień UE Piknik Rodzinny »