.

czwartek, 27 grudzień 2018 22:40

"Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej"

Napisane przez 

Filmowa relacja z realizacji projektu:

Film pt. "Tutaj": https://www.youtube.com/watch?v=799qFv7olOc

100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najważniejsze wydarzenie 2018 roku. Stowarzyszenie Dar Serca działające przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zbydniowie opracowało i zrealizowało międzypokoleniowy projekt „Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej”. Zadanie współfinansowane było ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Województwo Podkarpackie, Powiat Stalowowolski i Gminę Zaleszany.

 Celem tej inicjatywy było pielęgnowanie tożsamości narodowej i patriotycznej przez mieszkańców Zbydniowa. Do pracy włączyli się niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły. Jedni wykonywali prace porządkowo-dekoracyjne, drudzy dokonywali nasadzeń zieleni a pozostali brali udział w konkursach związanych z tym przedsięwzięciem.

W ramach projektu zostały odnowione trzy miejsca pamięci na terenie Zbydniowa.
Na wpisanym do rejestru zabytków cmentarzu z okresu I wojny światowej, potocznie nazywanym przez „Glijonkami” przeprowadziliśmy prace porządkowe, posadziliśmy 40 tui karłowych oraz juk. Ponadto zamontowaliśmy, przy drodze krajowej, tablicę informacyjną o znajdującym się nieopodal cmentarzu.

Drugim odnowionym miejscem był „Krzyż Powstańców Styczniowych”, znajdujący się między Zbydniowem i Karczmiskami. Wykonano całkowitą renowację krzyża, zamontowano słupki metalowe wraz z ozdobnymi łańcuchami oraz posadzono kilka krzewów. Również w tym miejscu zamontowana została tablica informacyjna.

Ostatnim z miejsc pamięci, przy którym pracowaliśmy, była Górka Jana, upamiętniająca ofiary  II wojny światowej.  Wykonaliśmy trudne prace porządkowe, odsłoniliśmy zarośnięty chodnik, odremontowaliśmy i pomalowaliśmy tablicę informacyjną, posadziliśmy kilkanaście tui karłowatych. We wszystkich tych pracach pomagali nam mieszkańcy Zbydniowa.
11 listopada zorganizowaliśmy wieczornicę z przemarszem do odnowionych miejsc pamięci.

Wzięliśmy również udział w warsztatach w szkółce krzewów i roślin, byliśmy
na wycieczce w Arboretum w Bolestraszycach.
Ponadto uczniowie zwiedzili muzeum twierdzy Przemyśl, w której był więziony członek Rodziny Horodyńskich- patrona naszej szkoły, za udział w ruchu niepodległościowym podczas I wojny światowej.

W ramach tego projektu uczestniczyliśmy w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości dla lokalnej społeczności związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Akademia rocznicowa odbyła się również w naszej szkole.

Przeprowadziliśmy konkursy: plastyczny dla dzieci młodszych  oraz literacki dla starszych – obydwa o tematyce patriotyczno--regionalnej. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Z materiałów konkursowych został wykonany przez nas folder pamiątkowy, trafił do mieszkańców Zbydniowa i Dzierdziówki. Ponadto prace plastyczne zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu.

14 grudnia 2018 r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Rodziny Horodyńskich w Zbydniowie uroczystość podsumowania projektu ”Zbydniowskie ścieżki do Niepodległej”. Podczas spotkania zostały przypomniane działania, które podjęto w ramach jego realizacji. Najbardziej widocznym rezultatem pracy uczestników projektu jest poprawa estetyki trzech miejsc, upamiętniających wydarzenia niepodległościowe na terenie Zbydniowa. Cel ten służył dobru wspólnemu, którym jest pielęgnowanie tożsamości narodowej i patriotycznej wśród mieszkańców naszej społeczności, kształtowaniu postaw patriotycznych, przywiązania do wartości narodowych oraz dbałość o miejsca pamięci narodowej.

 

Koordynatorzy projektu:

Danuta Marut-Krajanowska

Anna Cisowska

Jerzy Krajanowski

 

 

 

 

 

 

Czytany 444 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2019 19:37

Kalendarz

styczeń 2019
npwścps
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
luty 2019
npwścps
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728

Licznik odwiedzin

Dzisiaj42
Wczoraj66
Ten tydzień549
Ten miesiąc1478
Razem104068

Currently are 37 guests and no members online

Poczta